Skip to main content

V zime sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o labky psíka. Mráz , sneh a posolené chodníky im totiž veľmi neprospievajú. Ako sa teda o nich starať v zime?

Na fotke môžete vidieť ako vyzerajú zdravé psie vankúšiky

Základom je vždy prevencia

Pri prechádzkach v zimnom období sa pokúste vyhnúť miestam kde je veľa posypovej soli, ako sú chodníky. Voďte psa skôr po zasneženej tráve. Vyhýbajte sa miesta kde je ľad, ako sú zľadovatené chodníky. Je síce zábavne sledovať ako sa im šmýkajú labky, ale môžu sa porezať alebo si spôsobiť aj ortopedický problém.

Umývať a natierať

Je veľmi ťažko sa vyhnúť pri prechádzkach posypovej soli na chodníkoch, preto po každej prechádzke psíkovi labky umyte. Psíkovia majú tendenciu si labky oblizovať aby si ich ošetrili, keď ich napríklad štípe posypová soľ na labkách.  Častým oblizovaním labiek si dokážu privodiť kvasinkovú infekciu. Dokonca oblizovaním soli z labiek si môžu spôsobiť aj zvracanie alebo hnačku. Po umytí labky  utrite a následne natrite. Na trhu je už nespočetne množstvo balzamov na psie vankúšiky.  Na našom eshope si môžete zakúpiť balzam na labky značky Petbelle od slovenského výrobcu. Všetky produkty značky Petbelle sú na čisto prírodnej báze. Tento balzam chráni labky aj pred nasolenými chodníkmi, takže ho viete použiť aj pred prechádzkou, aj po prechádzke. https://www.rukaprepsy.sk/produkt/pet-balsam-balzam-na-ochranu-labiek/

Dlhosrsté plemená v zime

Majitelia dlhosrstých plemien určite poznajú ako po každej prechádzke musia z labiek ešte odstrániť aj snehové guličky. Počas prechádzky sa psíkom nabaľuje sneh na srsť a komplikuje im to aj chôdzu. Behom prechádzky snehové guličky jemne odstraňujte. Najlepšie urobíte ak počas zimy budete pravidelne vystrihávať psíkovi srsť medzi vankúšikmi. Na vystrihovanie chlpov z vankúšikov si môžete zabezpečiť špeciálne nožnice, s ktorými odstránite aj jemné chĺpky. Majú oblé hroty, takže s nimi psíka neporaníte. Ak si nebudete vedieť rady, vezmite svojho štvornohého chlpáča ku psej kaderníčke, ktorá to zvládne za vás.

Popraskané a boľavé labky

Pri podcenení prevencie sa môže stať, že vankúšiky psíkovi popraskajú môže sa vytvoriť ekzém, kvasinky, zápal. Psíky si to ošetrujú častým lízaním a vyhryzovaním, čo situáciu ešte zhorší.

V takom prípade je dobre navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vyhodnotí správnu liečbu k danému problému. Väčšinou dostanete špeciálne dezinfekčné a upokojujúce prípravky. Pri závažnejších problémoch je dobre nasadiť neoprénové alebo kožené topanky pre psy pri prechádzkach.

Predstava psa pobehujúceho v topánkach môže byť smiešna, ale pre niektoré psy môže byť vykúpením. Ak má váš domáci miláčik časté problémy s popraskanými labkami, preberte nákup psích topánok so zverolekárom.

Autor článku: Mária Tomiskinová

Editor : Viktória Švarc Šterbáková

Leave a Reply